5 добри идеи и 5 най-чести грешки, когато предстои да увеличите семейството с още едно дете
Снимка: Shutterstock
За първородните деца раждането на малкия брат често е травматично събитие, което застрашава постигнатия баланс.
За първи път те няма вече да са единствени, а ще има още някой, който да отнема от вниманието, което досега е било само за тях.
Абсолютен досадник, който ще „краде“ от любовта на мама и татко.
Какво да направите, за да предотвратите ревността на голямото дете и да го „помирите“ с неговото братче или сестриче, така че връзката им да се превърне в това, за което мечтаете?
Ето 5 добри идеи, които ще ви помогнат в тази посока.
И 5 най-чести грешки, които е добре да не повтаряте, защото те не работят във ваша полза.
Снимка: Shutterstock
Какво е добре да правим, когато предстои раждането на още едно дете
1. Не поставяйте по-голямото дете (или деца) пред свършен факт, а ги включете в процеса на очакване на бебето.
Така те ще почувстват, че имат важна роля.
2. Прочетете на детето книги по темата. Изберете истории, в които главните участници са братя и сестри. Важното е да имат щастлив финал.
3. Включете по-голямото дете в купуването на дрешки за бебето.
Питайте го за идеи как да подредите стаята или каква количка да изберете за неговото братче или сестриче.
4. След пристигането на бебето у дома, въпреки умората и ограниченото време, с което разполагате, задължително потърсете начини да бъдете и само с първото си дете.
Дали ще излезете на разходка или ще приготвите заедно нещо, няма значение.
5. Включете го в грижите за бебето, съобразявайки се с възможностите му. Обяснете му, че на него имате най-голямо доверие. Така то ще се почувства наистина полезно и незаменимо.
Снимка: Shutterstock
Какво не бива да правите
1. Забравете за сравненията между първото и второто дете. В този смисъл никога не казвайте на първото, че е страхотно в нещо, подценявайки второто.
Така няма да го накарате да се чувства значимо, а ще увеличите пропастта между двамата. Има други, по-добри начини за похвала.
2. Не се стремете да търсите синхрон между двете деца. Няма как те да ядат, спят и правят определени неща по едно и също време.
По този начин само ще се изнервите, ще изнервите и малчуганите, и в крайна сметка нищо няма да постигнете.
3. Не подкупвайте с играчки, шоколади и подаръци голямото дете, за да приеме братчето си. Подаръците са по конкретни поводи и то трябва да знае това.
4. Не търсете оправдание на всеки негов каприз. Възможно е в началото детето наистина да бъде стресирано от появата на бебето.
Но с времето то трябва да свикне с присъствието му и да го приеме. А не да продължи да проявява капризи, а вие да си затваряте очите и да ги неглижирате като нещо нормално.
5. Не го успокоявайте, обяснявайки, че всичко си е както преди и нищо у дома не се е променило.
Напротив – има бебе, което плаче през нощта, отнема от вниманието на мама, а след като започне да пълзи и ходи, най-вероятно ще пипа и играчките на голямото.
Не крийте, че това може да се случи, а просто обяснете спокойно на голямото дете, че в един момент неговият брат или сестра ще пораснат и тогава вече ще си има безценен приятел в игрите у дома.
По материали от Bambinopoli
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари